O Projekcie
Celem projektu jest podniesienie poziomu opieki i wsparcia osób dorosłych, niskofunkcjonujących osób z ASD i ich rodzin poprzez rozwój infrastruktury społecznej z uwzględnieniem unijnej zasady deinstytucjonalizacji oraz Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
O Projekcie
Realizacja...
Realizacja projektu przyczyni się do wzmocnienia potencjału opieki społecznej i zrównoważonego rozwoju. Przedmiotowy projekt wypełni lukę oferty świadczenia usług społecznych oraz poprawę jakości działań w obszarze wsparcia dla minimum 36 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem – mieszkańców Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt odpowiada na potrzebę stworzenia spójnego systemu pomocy środowiskowej na rzecz osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie dostępności, wielostronności, integralności specjalistycznego wsparcia niezbędnego do życia w środowisku społecznym.
O Projekcie
Cel...
Celem bezpośrednim, do osiągnięcia którego przyczyni się projekt będzie: poprawa jakości i funkcjonalności bazy usługowej w zakresie opieki społecznej, możliwość realizowania przez organizację pozarządową statutowych zadań opiekuńczych na odpowiednim poziomie. Wyeliminowanie istniejących braków w zakresie infrastruktury, poprawa dostępu do nowoczesnej i dobrze wyposażonej infrastruktury, uzyskanie możliwości udziału dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem w zajęciach terapeutycznych, w fizjoterapii i w zajęciach sportowo – rekreacyjnych.
Ma to być Wspólnota Domowa dzienna i całodobowa pełniąca także funkcję opieki wytchnieniowej, interwencyjnej i kryzysowej jako forma wsparcia rodzin w środowisku lokalnym, bardziej dom niż instytucja, dla niewielkiej liczby mieszkańców (do 12), przy czym w jednym module mieszkalnym, dla nie więcej niż 6 mieszkańców.
Mieszkaniec Wspólnoty Domowej I-II i DDASZ dostaje tyle wsparcia, ile jest konieczne i tyle samodzielności, ile jest możliwe.
Mieszkaniec Wspólnoty Domowej I-II i DDASZ dostaje tyle wsparcia, ile jest konieczne i tyle samodzielności, ile jest możliwe.
Wspólnota Domowa I-II i DDASZ dzięki indywidualnemu podejściu uwzględnia specyficzne potrzeby i ograniczenia mieszkańców.
Wspólnota Domowa I-II i DDASZ łączy domowy charakter z organizacją zapewniającą ciągłość i stabilność wsparcia, niezbędną przy stałej i wszechstronnej zależności od osób trzecich.
O Projekcie
Koncepcja
Nad tymi rozwiązaniami organizacje członkowskie pracowały już od dawna i realizowały je w formie projektów, a Koncepcja Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem została przygotowana przez Zespół ds. rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz mieszkalnictwa Porozumienia Autyzm-Polska.