O nas

Autyzm Polska Fundacja Pomocy Osob Autystycznym

Zarząd

Małgorzata Mendelewska

Prezes Zarządu

Absolwentka Pedagogiki UMK w Toruniu, Studia Podyplomowe: Uniwersytet Gdański Rewalidacja Upośledzonych Umysłowo, WAT w Warszawie – Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, SGH w Warszawie – Zarządzanie Zakładem Ubezpieczeń i Kurs The Institutes For The Kursthe Institutes For The Achievement of Human Potential , Filadelfia , Usa Of Human Potential , Filadelfia , USA.
Jako Przewodnicząca koła TPD Toruniu organizowała jedne z pierwszych w Polsce Turnusów Wczesnej Interwencji dla dzieci z niepełnosprawnościami. To osoba, która nie tylko kieruje Fundacją, ale inspiruje i jest cennym źródłem wiedzy i wsparcia dla pozostałych członków Zarządu. Jest kobietą silną akceptującą siebie jaką jest. Jej wizja jest ambitna, ale także realistyczna. Kreuje inicjatywy i pomaga w realizacji misji. Jej pasją jest czytanie książek.
Kocha morze o każdej porze...

Witold Jarocki

Wiceprezes Zarządu

Absolwent Politechniki Gdańskiej. Wierzy w siebie i w biznes, który prowadzi, odnosi sukcesy, ma jasną wizję swoich celów, a przeciwności losu wykorzystuje, by rozwijać silne poczucie własnej wartości. Jako wiceprezes pełni istotną funkcję w podejmowaniu decyzji, wspiera inicjatywy jest zaangażowany w strategię funduszy, która wspiera misję Fundacji. Jest cennym źródłem wiedzy o świecie biznesu i finansów.
Pasjonat narciarstwa i żeglowania.

Włodzimierz Mendelewski

Członek Zarządu

Absolwent Pedagogiki UMK w Toruniu, Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim: Rewalidacja Upośledzonych Umysłowo, Logopedia, Emisja i higiena głosu i Kurs The Institutes For The Kursthe Institutes For The Achievement of Human Potential , Filadelfia , Usa Of Human Potential , Filadelfia , USA.
Pracował w zespole diagnostycznym Towarzystwa Autyzmu w Toruniu. Wykłada przedmiot Oligofrenologopedia na Podyplomowym Studium Logopedii oraz Emisja głosu na studiach dziennych UMK w Toruniu. Prywatną pasję śpiewaczą realizuje w toruńskim chórze „Astrolabium”.

Rada

Katarzyna Kuźdub

Przewodnicząca Rady

Ukończyła Rewalidację Osób Upośledzonych Umysłowo na UMK w Toruniu
oraz podyplomowo Rehabilitację Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi – autyzm, głuchota, mpd, Zespół Downa na Uniwersytecie Warszawskim.
Współtworzyła Towarzystwo Autyzmu w Toruniu.
Od wielu lat pracuje z osobami autystycznymi jako nauczyciel oraz terapeuta i wciąż rozwija swój warsztat pracy. Preferuje podejście holistyczne wciąż poszukując sposobów na dotarcie do podopiecznego w sposób indywidualny. Lubi pracować z niepełnosprawnymi w oparciu o
plastykę i technikę. Chce stworzyć bezpieczny, przyjazny świat dla osób z autyzmem, mówić o ich potrzebach przeciwdziałać wykluczeniu i wspierać na każdym etapie.

Oliwia Radlak

Członek Rady

Radczyni prawna specjalizująca się m. in. w zakładaniu i funkcjonowaniu fundacji. Jej pomoc w działalności naszej Fundacji przyczynia się do zachowania porządku i przejrzystości prawnej. Zapewnia, że procedury i dokumentacja są zgodne z przepisami i obowiązującymi regulacjami, co sprawia, że Fundacja właściwie realizuje swoje misje i cele. Jej zainteresowaniem zawodowym jest ochrona praw pacjenta, a prywatnie śpiew w toruńskim chórze Astrolabium.

Waldemar Kozieł

Członek Rady

Absolwent Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki ATR w Bydgoszczy. Ukończył 2 -letnie studia podyplomowe zarządzania na UMK w Toruniu oraz studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Od początku kariery zawodowej związany z branżą energetyczną i rynkiem paliw stałych. Od 20 lat
zarządza jednym z toruńskich przedsiębiorstw. Posiada duże doświadczenie w zakresie procesów zarządzania oraz realizacji projektów rozwojowych i strategicznych. Od wielu lat zaangażowany we współpracę z działającymi w Toruniu organizacjami pożytku publicznego.
Lubi podróże i sport oraz czytanie książek.

Dzielą się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami:

Małgorzata Rybicka

Przewodnicząca Porozumienia AUTYZM-POLSKA, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, kierunek polonistyka.
Gdańszczanka, pedagog specjalny, matka dorosłej osoby z autyzmem, w czasach PRL-u działaczka opozycji demokratycznej, inicjatorka profesjonalnej pomocy dla osób z autyzmem w Polsce. Przewodnicząca i jedna z współzałożycieli Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku. W 1993 została dyrektorem Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Z jej inicjatywy powstały w Trójmieście modelowe, specjalistyczne placówki dla dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną.
W 2009 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski. W plebiscycie czytelników portali trojmiasto.gazeta.pl i trojmiasto.pl została wybrana Gdańszczanką Roku 2011.
Od 2023 pełni funkcję Przewodniczącej Porozumienia AUTYZM-POLSKA.

Wioleta Umławska

Od 2009 roku wiceprzewodnicząca SPOA, matka 30 letniego Krzysztofa, osoby z autyzmem, ekonomistka, specjalistka do spraw projektów, członkini Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku oraz Komisji Konkursowych Miasta Gdańska.

Prof. dr hab. Jacek Błeszyński

Wykładowca na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niekwestionowany autorytet w dziedzinie autyzmu. Współtwórca oddziałów Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Słupsku i Toruniu oraz dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Kwidzynie i twórca Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu.
Autor wielu książek związanych z problematyką wspomagania dziecka i rodziny z dzieckiem z autyzmem i głębokimi deficytami w rozwoju oraz opieki zastępczej. Również redagował kilkanaście pozycji poświęconych logopedii i wspomagania rozwoju. Jest autorem ponad stu artykułów
publikowanych w wydawnictwach recenzowanych.

Prof. dr hab. Anna Wysocka

Ukończyła studia w pracowni malarstwa profesora Lecha Wolskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1999 roku. Uzyskała stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk plastycznych w 2013 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego. Tworzy obrazy, obiekty, rzeźby, płaskorzeźby i rysunki w technice własnej.

Dr Justyna Grzebieniowska-Wolska

Adiunkt w jednostce Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu „Przestrzeń tworzy taniec i taniec tworzy przestrzeń. Tak buduję obraz, by przestrzeń łączyła się nierozerwalnie z tematem obrazu. Przestrzeń to nie tło – to duchowe przeżycie, to coś co kreuje formę, nadaje znaczenie – to przestrzeń emocji”. W 1989 roku uczyła się w Junior High School w Teksasie, gdzie uczęszczała na lekcje tańca. Po powrocie ze Stanów, w 1993 roku zorganizowała swoją pierwszą wystawę w Liceum im. Dobiszewskiego w Warszawie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Pręgowskiego w 2000 roku.
W 2011 obroniła doktorat pokazując cykl obrazów: „W rytmie".
Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Dr Piotr Zaporowicz

Współtwórca logo Fundacji. Pracuje na UMK, „macierzystej uczelni” jako adiunkt w pracowni dyplomującej, prowadzonej przez prof. Piotra Klugowskiego. W 2014 r. obronił z wyróżnieniem tytuł Doktora Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, animacją oraz muzyką.

Dr hab. Magdalena Mateja, prof. UMK

Prywatnie mama osoby w spektrum. Katedra Komunikacji, Mediów i Dziennikarstwa, Instytut Badań Informacji i Komunikacji.
Zainteresowania min. komunikacja perswazyjna, komunikowanie w warunkach kontroli treści i przepływu informacji, historia polskich mediów, teoria i historia gatunków medialnych (w tym internetowych), komunikacja wizualna, komunikowanie międzykulturowe, komunikowanie polityczne, dyskurs feministyczny, funeralność w mediach masowych reportaż i dokument, wybrane zagadnienia z zakresu nowych mediów (media społecznościowe, platformy streamingowe itp.).

Dr Aldona Lipka

Adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu oraz w Bydgoszczy i w Łodzi, specjalistka ds. marketingu i zarządzania marką, doktor nauk o zarządzaniu i jakości, absolwentka dwóch kierunków Uniwersytetu Warszawskiego (Wydziału Zarządzania i Wydziału Prawa i Administracji) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK w Toruniu. Ekspertka Izby Przemysłowo – Handlowej w Toruniu (z zakresu marketingu) oraz biegły sądowy Sądu Okręgowego w Toruniu, w obszarze zarządzania i marketingu (strategie: produktowe, cenowe, promocji oraz kultura organizacyjna i wycena marki). Przedsiębiorca i praktyk biznesu z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Szkoleniowiec z zakresu marketingu, budowania marki i badań rynkowych.

Dr Anna Grygoruk

Uniwersytet WSB Merito.
Prywatnie mama dwóch córek w spektrum autyzmu. Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Kulturoznawca, terapeutka, socjoterapeutka, specjalistka ( w tym spektrum autyzmu) w zakresie
diagnozy i terapii pedagogicznej oraz zarządzania zasobami ludzkimi.
Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej i Instytutu Badań Edukacyjnych MENiS. Szkoleniowiec i trener z wieloletnim doświadczeniem. Wykwalifikowany edukator, e-nauczyciel i
metodyk nauczania zdalnego certyfikowany przez Stowarzyszenie E-Learningu Akademickiego.
Autorka wielu publikacji i skryptów naukowych, głównie dla kadr oświatowych. Wielokrotnie nagradzana dyplomem Rektora Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Finalistka konkursu TOP HR Manager 2015, do którego zgłosiła projekt związany z rekrutacją, selekcją i motywowaniem pracowników organizacji wirtualnej.

Justyna Pawlak

Osoba w spektrum, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzwskiej w Warszawie (studia magisterskie) kierunek: Pedagogika Specjalna, specjalizacja edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem, studia licencjackie na UMK, kierunek
Pedagogika Specjalna, specjalizacja Edukacja i Rehabilitacja Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Warto przeczytać: https://synapsis.org.pl/ja-i-moj-autyzm-4/

lek. med. neurolog Anna Grochal

Jedna z fundatorów, współzałożyciel i wieloletni współpracownik fundacji „Daj Szansę” w Toruniu.

Marek Zacharski

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK, pedagog, stanowił część zespołu Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, twórca i organizator jednych z pierwszych WTZ w Polsce, współpracownik fundacji „Brata Alberta”.

Dagmara Jarocka - Akonom

Absolwentka Finansów i Rachunkowości WSB, studiów podyplomowych Business Controlling UMK, certyfikowany Agile PM Foundation, uczestnik studiów podyplomowych Kadry i Płace WSB. Od wielu lat zajmuje się optymalizacją procesów finansowych i administracyjnych przedsiębiorstw.
Rozlicza, nadzoruje kontroluje, a na co dzień po prostu wspiera swój zespół w osiąganiu założonych celów. Zwinnie posługuje się systemami klasy ERP. Zwolennik systematyzacji i lean management. Wolne chwilę najchętniej spędza z rodziną i zwierzakami w ogrodzie.

Iwona Grużlewska

Absolwenta UKSW w Warszawie, kierunek teologia, nauczanie początkowe, Studia Podyplomowe kierunek Przyroda i Geografia, pedagog, społecznik „wielkie serce”, organizatorka Toruńskiego Biegu im JP II, (ponad 1500 uczestników-dzieci) pod patronatem Prezydenta M. Torunia i Marszałka
Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizacja turystyki i wypoczynku dla dzieci. Lubi czytanie książek i podróże.

Dorota Kozłowska

Absolwentka Uniwersytet Szczeciński, kierunek ekonomia, menager zarządzania projektami organizacja dokumentacji, budowanie struktur w organizacji.

Lek. med. Grzegorz Kosowski

Ludzka psychika zawsze wzbudzała we mnie duże uczucie zaciekawienia, sprawiała, że bardzo chciałem zgłębić mechanizmy stojące za tym jak odczuwamy różne emocje, dlaczego podejmujemy takie a nie inne decyzje i jak bardzo wpływa to na życie i otoczenie. Z tego powodu po zakończeniu nauki w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie podjąłem studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy podlegającego pod Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ich trakcie pierwszy raz miałem styczność z psychiatrią, co tylko utwierdziło mnie w kierunku w jakim chciałem się rozwijać. Studia zakończyłem w 2014r. i nieco ponad rok później rozpocząłem swoje szkolenie specjalizacyjne w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy. W tym okresie odbyłem staże na różnych oddziałach szpitalnych, pracowałem w Poradni Zdrowia Psychicznego współpracując zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi, udzielałem się również w Zespole Leczenia Środowiskowego. W roku 2021 ukończyłem szkolenie specjalizacyjne oraz zdałem Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Centrum Zakątek jest zwieńczeniem tej kilkunastoletniej drogi i spełnieniem zawodowych marzeń, by stworzyć miejsce, które będzie wyznaczało standardy, jeśli chodzi o to czym jest poradnia zajmująca się problemami natury psychicznej i jaka jest jej misja.

Dr Beata Smela

Doktor Fizjoterapii PT, DPT, Dip. MDT, CEAS (USA), mgr fizjoterapii
(Polska). Prywatnie mama syna w spektrum autyzmu. Jest specjalistą w metodzie diagnozy, terapii i profilaktyki bólów kręgosłupa i kończyn (MDT). Od 2003 - 2021 była instruktorem metody MDT w USA. W latach 2005-2010 uczyła również w Polsce. Ukończyła kurs elektrodiagnostyki EMG/ NCV w 2001. Przez ostatnie 14 lat pracowała jako specjalista ergonomii i profilaktyki urazów dla Lockheed Martin w Fort Worth w stanie Teksas. Od 2015 posiada certyfikat specjalisty oceny ergonomicznej CEAS (Certified Ergonomics Assessment Specialist). Specjalizuje się w nerwobólach i zaburzeniach funkcji. Używa systemu regulacji emocjonalnej Bruca Perry pracując z opiekunami z rodzin osób niepełnosprawnych, rodzin adopcyjnych czy zastępczych. Diagnozy pacjentów obejmują urazy mózgu, zespoły stresu pourazowego, autyzmu i innych schorzeń neurologicznych i autoimmunologicznych.